Strona główna 5 Aktualności 5 Dlaczego warto zapisać dziecko do harcerstwa?

Dlaczego warto zapisać dziecko do harcerstwa?

Hufiec ZHP Oświęcim
01.09.2021
Fot. Piotr Rodzoch / ZHP

Nadszedł wrzesień, a wraz z nim początek roku harcerskiego. Gromady i drużyny z naszego hufca z nową energią przygotowują się do pierwszych zbiórek. To idealny moment, aby dziecko rozpoczęło przygodę z harcerstwem.  

Ten ruch społeczny jest kojarzony przez większość ludzi, jednak nie zawsze jasnym jest, czym zajmują się harcerze i czego dziecko może się nauczyć w harcerstwie. Dlatego poniżej postaramy się rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na najważniejsze pytania.  

Czym jest harcerstwo? 

Harcerstwo to ruch społeczny, który istnieje już od ponad stu lat. Cieszy się bardzo dużym zaufaniem społecznym. Wartości, na jakich opiera się ruch harcerski i jakie przekazywane są kolejnym pokoleniom harcerzy, pozostają niezmienne i są uniwersalne. ZHP to organizacja opierająca się na wolontariacie, której celem jest wspieranie wychowania dzieci i młodzieży poprzez stwarzanie warunków do ich wszechstronnego rozwoju, zachęcanie ich do ciągłego samodoskonalenia się, inspirowanie do pokonywania trudności oraz kształtowanie charakteru. 

Dlaczego warto zapisać dziecko do harcerstwa? 

Bycie członkiem Związku Harcerstwa Polskiego pozwoli dziecku na przeżycie wspaniałej przygody. Zapewni mu ogrom wrażeń i niesamowite wspomnienia. Pozwoli na naukę przydatnych umiejętności w sposób przystępny dla każdego oraz rozwijanie pasji, jak również przygotuje do dorosłego życia. Dzieci i młodzież w drużynach uczą się samodzielności i zaradności, odpowiedzialności za powierzone zadania, pracy w grupie czy dyscypliny. Nie straszne im przyszycie guzika, rozpalenie ogniska, przygotowanie prostego posiłku czy korzystanie z mapy. Dodatkowo dzięki pracy w systemie małych grup ZHP jest idealnym miejscem do zawiązywania nowych przyjaźni, które często przeradzają się w długotrwałe relacje. 

W jakim wieku można dołączyć do ZHP? 

Niemal w dowolnym! W ramach Związku Harcerstwa Polskiego istnieją piony metodyczne, umożliwiające rozwój dzieciom i młodzieży w różnym wieku: 

  • Zuchy – 6-10 lat
  • Harcerze – 10-13 lat 
  • Harcerze starsi – 13-16 lat 
  • Wędrownicy – 16-21 lat 

Program wychowawczy zawsze dostosowany jest do wszystkich jego uczestników, uwzględniając ich potrzeby i możliwości związane z rozwojem psychofizycznym. 

Czym różni się harcerstwo od innych zajęć dodatkowych? 

Harcerstwo to przede wszystkim różnorodność. Każdy człowiek, niezależnie od tego, jakie ma talenty i predyspozycje, może zostać członkiem ZHP. Harcerstwo uczy działania w zespole, a jednocześnie stawia na indywidualność. Niezależnie od tego, czy zuch lub harcerz jest uzdolniony plastycznie, muzycznie, matematycznie lub aspiruje do bycia sportowcem, w ZHP zawsze znajdzie coś dla siebie. Tym samym harcerstwo potrafi połączyć wszystko co oferują inne zajęcia dodatkowe, a jednocześnie przedstawić to w dużo atrakcyjniejszy sposób. Jest też dużo tańsze niż inne zajęcia! Ile kosztuje harcerstwo? Dowiedz się tutaj

Zapisz dziecko do harcerstwa 

Jak zapisać dziecko do harcerstwa? To bardzo proste! Wystarczą trzy kroki: 

  1. Znajdź gromadę/drużynę w swojej okolicy 
  2. Skontaktuj się z drużynową lub drużynowym
  3. Przyprowadź dziecko na zbiórkę

Gromady i drużyny działają w Oświęcimiu, Brzeszczach, Jawiszowicach i Woli.  Zachęcamy do zapoznania się z dostępnym na naszej stronie wykazem gromad zuchowychdrużyn harcerskichdrużyn starszoharcerskich oraz drużyn wędrowniczych, gdzie znajdują się informacje dotyczące terenu działania danej jednostki, jej kadry oraz terminów zbiórek. 

Aby dowiedzieć się więcej o ZHP oraz o tym, jak wygląda harcerska codzienność i kto opiekuje się dziećmi podczas zajęć, zapraszamy na stronę: Poznaj ZHP