Ile kosztuje harcerstwo?

Jakie są koszty harcerstwa?  Tak naprawdę niewielkie!

Stałym kosztem są składki członkowskie, które wynoszą 144 zł na rok. Więcej na ten temat można przeczytać w zakładce „Składki członkowskie”.

Większym wydatkiem jest kupno munduru, na który składa się przede wszystkim koszula mundurowa – jej koszt to ok. 95-100 zł – oraz pas harcerski – koszt ok. 25 zł. Elementem umundurowania w zależności od gromady/drużyny może być także nakrycie głowy, spódnica harcerska lub spodenki harcerskie oraz getry (łącznie ok. 115-130 zł). Jest to jednak zakup zazwyczaj jednorazowy. Można również kupić używany mundur, co pozwoli na znaczne obniżenie kosztów.

Obozy harcerskie i kolonie zuchowe kosztują zwykle około 700-1300 zł. Wlicza się w to najczęściej:

  • zakwaterowanie,
  • wyżywienie,
  • opieka medyczna ,
  • koszt realizacji programu,
  • ubezpieczenie,
  • transport.

Przed pierwszymi harcerskimi wakacjami trzeba dziecko zaopatrzyć w odpowiednie wyposażenie obozowe, takie jak plecak, śpiwór, karimata – lista niezbędnego wyposażenia zawsze podana jest przed wyjazdem. W większości są to jednak wydatki jednorazowe, które będą służyły w harcerskim życiu przez długi czas.

Rajdybiwaki harcerskie to trwające kilka dni wyjazdy, które w ciągu roku pozwalają na uatrakcyjnienie realizowanego programu.  Ich koszt różni się w zależności od ilości uczestników, czasu trwania, transportu, zakwaterowania i wyżywienia, jednak zwykle wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Accessibility Toolbar