Przekaż nam swój 1% podatku

Zachęcamy Państwa do wsparcia naszej działalności, które można okazać przez przekazanie 1% swojego podatku na rzecz ZHPJak to zrobić?

KROK 1 – Wybór organizacji pożytku publicznego

Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Krakowska, w której działa nasz hufiec, znajduje się na liście organizacji, posiadających status organizacji pożytku publicznego, z tego tytułu ma prawo otrzymywać 1% podatku. Mamy też możliwość określenia konkretnej gromady czy drużyny działającej w hufcu, jakiej zostaną przekazane nasze pieniądze.

KROK 2 – Wypełnienie zeznania rocznego PIT

Po zmianach prawnych przekazanie przez podatników swojego 1% jest niezwykle proste. Wystarczy zalogować się do Portalu Podatkowego – podatki.gov.pl i wybrać swój e-PIT. Na głównym ekranie wyświetli się informacja o OPP.

Jeśli w poprzednich latach przekazywałeś nam już swój 1%, Portal Podatkowy już wpisał naszą organizację jako OPP, której zostanie przekazany Twój 1%. Wystarczy zaakceptować i wysłać zeznanie.

Jeśli robisz to po raz pierwszy:

Wybierz z listy OPP “ZHP Chorągiew Krakowska” KRS 0000273492
Wskaż cel szczegółowy (“Hufiec ZHP Oświęcim” lub konkretną drużynę, np. “Hufiec ZHP Oświęcim, 5 DH Agrikola”)

Jeśli chcesz zmienić OPP:

Wybierz opcję “Zmieniam organizację”
Wybierz z listy OPP “ZHP Chorągiew Krakowska” KRS 0000273492
Zatwierdź zmianę

Oczywiście, nadal można wypełnić PIT ręcznie. Wypełnij wtedy odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-37, PIT-28, PIT-36L, PIT-38).

Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w rubryce „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)” wpisujemy numer, pod jakim ZHP Chorągiew Krakowska widnieje w KRS – 0000273492. W rubryce “Informacje uzupełniające” w polu “Cel szczegółowy” należy wpisać “Hufiec Oświęcim” lub “Hufiec Oświęcim, [nazwa gromady/drużyny]”.

Wpisujemy także kwotę, którą chcemy przekazać dla OPP, nie może ona jednak przekraczać 1 % podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Podatnik ma prawo wyrazić zgodę na podanie swych danych osobowych (imienia, nazwiska oraz adresu) organizacji pożytku publicznego (art. 45c ust. 5 ustawy o pdof). Informacje te przekazuje OPP urząd skarbowy.