Strona główna 5 Aktualności 5 Patriotyczna gra miejska z okazji Święta Niepodległości

Patriotyczna gra miejska z okazji Święta Niepodległości

Aleksander Bartula
15.11.2023
Fot. Filip Ptaszyński/ZHP

11-stego listopada z okazji Święta Niepodległości na terenie Brzeszcz i Jawiszowic odbyła się gra miejska pod nazwą „Gra o Stolicę”, organizowana przez 1 Szczep Harcerski w Jawiszowicach we współpracy z Ośrodkiem Kultury w Brzeszczach, Sołtysem oraz Radą Sołecką Jawiszowic. 

Gra oparta była na historii harcerskich bohaterów II wojny światowej – Alka, Zośki i Rudego. Celem było wzbudzenie ducha patriotycznego w uczestnikach oraz integracji społeczności naszego hufca z mieszkańcami gminy Brzeszcze.

W trakcie gry patrole przemieszczały się po punktach, na których wykonywały zadania, pozwalające wczuć się w klimat akcji małego sabotażu – m.in. malowali hasła propagandowe, przenosili rannych i udzielali pierwszej pomocy, zrywali flagi okupanta czy strzelali do celu. Pamiętaliśmy również o służbie na rzecz lokalnego środowiska – w jawiszowickim lesie uczestnicy gry zbierali żołędzie dla zwierząt na zimę oraz sprzątali śmieci. Na zakończenie wszyscy usiedli przy wspólnym ognisku.

W grze udział wzięło ok. 100 osób, które uformowało szesnaście patroli. Współzawodnictwo było podzielone na różne kategorie, w których zostali wyłonieni zwycięzcy:

  • Patrole rodzinne: Wędzone Prosiaki
  • Patrole zuchowe: Zielone Biedronki
  • Patrole harcerskie: Ziemniaczki z Piekarnika
  • Patrole Starszoharcerskie: Cercatore

Wszystkim organizatorom, współorganizatorom oraz uczestnikom ogromnie dziękujemy za wspólnie spędzone obchody 105-tej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz pokazanie radosnego patriotyzmu.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.

Accessibility Toolbar