Strona główna 5 Aktualności 5 Zakończyła się druga edycja kursu przewodnikowskiego „Wiecznie Zielony Las”

Zakończyła się druga edycja kursu przewodnikowskiego „Wiecznie Zielony Las”

Aleksander Bartula
16.09.2023

Początkiem września zakończyła się druga edycja organizowanego przez nasz hufiec kursu przewodnikowskiego „Wiecznie Zielony Las”, który przygotował harcerzy i harcerki w wieku 16+ do pełnienia w przyszłości funkcji instruktora ZHP – czyli wychowawcy harcerskiego. 

Pierwszy zjazd odbył się w Zalesiu w terminie 14-16 kwietnia, kolejny w Żabnicy w dniach 2-4 czerwca, a ostatni w Juszczynie w dniach 1-3 września. W kursie udział wzięło 15 osób, a w skład komendy szkolenia wchodziło 5 osób.  

Na każdym kolejnym zjeździe kursanci zdobywali wiedzę potrzebną do bycia harcerskim instruktorem. Zajęcia, w których uczestniczyli, pozwoliły im na m. in. poznanie metody harcerskiej, podstaw wychowawczych ZHP, najważniejszych dokumentów organizacji czy umiejętności tworzenia programu. Zdobyte przez uczestników umiejętności przydadzą się im nie tylko na ich ścieżce harcerskiej, ale również w życiu codziennym.

Między zjazdami nie zabrakło wyzwań takich jak wykonanie tropu wędrowniczego z elementami służby oraz sonda z innymi organizacjami skautowymi.

Podczas kursu uczestnikom towarzyszyła obrzędowość, która obierała tematykę podróży po „Wiecznie Zielonym Lesie”, w którym każdy z uczestników miał przestrzeń do samorozwoju i refleksji. Fabuła polegała na zagłębianiu się w tytułowy las i odkrywaniu go. Wszyscy uczestnicy znakomicie poradzili sobie z wszelakimi wyzwaniami, co pozwoliło każdemu na ukończenie kursu z wynikiem pozytywnym.  

Wydarzenie dofinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.

Accessibility Toolbar