Strona główna 5 Aktualności 5 Zakończył się kurs wychowawców harcerskich „Wiecznie Zielony Las”

Zakończył się kurs wychowawców harcerskich „Wiecznie Zielony Las”

Hufiec ZHP Oświęcim
14.06.2021
Zdjęcie przedstawia uczestników kursu wychowawców harcerskich - harcerzy i harcerki z Hufca ZHP Oświęcim

W dniach 11-13 czerwca w bazie obozowej Hufca ZHP Oświęcim w Juszczynie odbył się ostatni zjazd kursu przewodnikowskiego, czyli kursu wychowawców harcerskich ,,Wiecznie Zielony Las”, który został zorganizowany przez nasz hufiec.

W kursie wzięło udział 12 harcerek i harcerzy, które zostały podzielone na trzy zastępy. Uczestniczyli oni w ponad 20 różnych zajęciach, które nie tylko przygotowywały ich do pełnienia funkcji wychowawcy, lecz także pozwalały doskonalić umiejętności i kształtować postawy istotne w życiu codziennym. Kursanci mogli dowiedzieć się więcej między innymi o podstawach wychowawczych ZHP, podstawowych regulaminach oraz najważniejszym dokumencie organizacji – Statucie ZHP, planowaniu pracy oraz własnego rozwoju, godzeniu różnych ról społecznych, zasadach bezpieczeństwa, byciu liderem i motywowaniu oraz komunikacji.

Dwa pierwsze zjazdy zostały przeprowadzone w formie całodziennych spotkań bez noclegów, natomiast ostatni, trzeci zjazd podsumowujący całość kursu odbył się w postaci weekendowego biwaku. Podczas trwania pierwszego zjazdu zarówno kursowicze, jak i kadra kursu w ramach służby na rzecz lokalnej społeczności wzięli udział w budowie łąk kwietnych oraz hoteli dla owadów na dotychczas niezagospodarowanym pasie zieleni, znajdującym się obok Kościoła św. Maksymiliana. W trakcie wszystkich spotkań harcerze mieli okazję wykazać się swoimi umiejętnościami kulinarnymi, w zastępach planując i przygotowując na kuchni polowej posiłki dla siebie oraz opiekunów swojej grupy. 

Kurs prowadzony był w klimacie, który umożliwiał uczestnikom uzyskanie bliższego kontaktu z otaczającą nas przyrodą. Obrzędowość krążyła wokół ,,Wiecznie Zielonego Lasu”, do którego absolwenci kursu z pewnością niejednokrotnie będą wracać wspomnieniami. 

Wydarzenie finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030. Zrealizowane projekty:

  • Kurs przewodnikowski – I zjazd
  • Szkolenie wychowawcze
  • Kurs przewodnikowski – III zjazd