Strona główna 5 Aktualności 5 Łąka kwietna i hotele dla owadów w Oświęcimiu

Łąka kwietna i hotele dla owadów w Oświęcimiu

Katarzyna Dzida
17.05.2021
Zdjęcie przedstawia łąkę kwietną, stworzoną przez harcerzy.
Fot. Karolina Kajdas

W dniach 15-16 maja odbył się pierwszy zjazd kursu wychowawców harcerskich „Wiecznie Zielony Las”.

Był to czas wypełniony wieloma aktywnościami. Nasi harcerze podjęli się m.in. służby na rzecz lokalnej społeczności oraz środowiska naturalnego. Przy ul. Tysiąclecia w Oświęcimiu stworzyli łąkę kwietną i hotele dla owadów.

Łąki kwietne to naturalny sposób na wspieranie nie tylko przyrody, ale też mieszkańców miasta. Stanowią one raj dla zapylaczy, takich jak pszczoły. Do ich zalet należy również wzbogacenie bioróżnorodności oraz oczyszczanie powietrza i obniżanie temperatury. Gatunki kwiatów, jakie znalazły się na łące, to chaber bławatek, cząber ogrodowy, facelia błękitna, łyszczec, koniczyna biała, koper ogrodowy i jastrun właściwy.

Z kolei hotele to schronienie dla owadów, które w miastach często nie mają się gdzie ukryć – krótkie trawniki, beton i polujące na nie zwierzęta im nie sprzyjają. Teraz będą miały gdzie się schować!