Strona główna 5 Aktualności 5 Życzenia z okazji Dnia Myśli Braterskiej

Życzenia z okazji Dnia Myśli Braterskiej

Hufiec ZHP Oświęcim
22.02.2021

22 lutego to wyjątkowa data w harcerskim kalendarzu. Obchodzimy wtedy rocznicę urodzin założyciela skautingu, sir Roberta Baden-Powella i jego żony, Olave. Tego dnia skauci i skautki mają swoje największe święto – Dzień Myśli Braterskiej. To święto jedności i przyjaźni. 

Idea ustanowienia tego dnia zrodziła się na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 w USA. Początkowo było to święto dziewcząt, jednak z czasem do jego obchodów również dołączyli skauci. Ma ono uświadamiać członkom rodziny skautowej, liczącej prawie 60 milionów ludzi na całym świecie, jak jest ich wielu i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku.

W Dniu Myśli Braterskiej skauci przesyłają sobie kartki pocztowe i wiadomości z życzeniami. Spotykają się przy ogniskach i na uroczystych zbiórkach z udziałem członków innych organizacji skautowych. W tym roku, z powodu obostrzeń związanych z pandemią, obchody w znacznej mierze musiały przenieść się do Internetu. Jednak mimo to w tym szczególnym dniu jak zawsze myślimy o naszych skautowych siostrach i braciach, łącząc się ze sobą i wymieniając dobrymi myślami.

Z okazji Dnia Myśli Braterskiej przesyłamy wszystkim moc przyjacielskich życzeń. Bądźmy otwarci na drugiego człowieka i miejmy odwagę każdego dnia wypełniać przesłanie sir Roberta Baden-Powella: „Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście”.