Strona główna 5 Wydarzenia 5 Akcja „Płomień Braterstwa – Полум’я Братерства”

Akcja „Płomień Braterstwa – Полум’я Братерства”

Katarzyna Dzida
13.08.2020

1 Starszoharcerska Drużyna Odkrywców "Il Mondo" włączyła się w akcję "Płomień braterstwa – Полум’я Братерства", organizując uroczystości w Krakowie. Zapraszamy już jutro, 14 sierpnia o godzinie 18:00 pod główną bramę Cmentarza Rakowickiego w Krakowie, aby uczcić pamięć pochowanych tam ukraińskich żołnierzy. Szczegóły dostępne w wydarzeniu na Facebooku: "Płomień Braterstwa – Kraków" [LINK]

Akcja "Płomień braterstwa – Полум’я Братерства" to wspólne przedsięwzięcie Programowego Ruchu Odkrywców ZHP oraz organizacji skautowej Płast Polska. 14 sierpnia br. o godzinie 18.00, jednocześnie w kilkudziesięciu miejscach w całej Polsce, Polacy i Ukraińcy wspólnie zapalą znicze na grobach żołnierzy Armii Czynnej URL – weteranów wojny 1920 r, którzy ramię w ramię z polskimi żołnierzami walczyli w wojnie polsko-bolszewickiej. 

W 1918 r. Polacy i Ukraińcy przywitali swoją niepodległość jako narody w stanie wojny: 1 listopada tego roku wybuchły polsko-ukraińskie walki o Lwów. Po półtora roku obie strony zawarły sojusz wojskowy przeciwko śmiertelnemu zagrożeniu, jakim okazała się bolszewicka Rosja. W decydujących dniach sierpnia 1920 r., kiedy Armia Czerwona forsowała już Wisłę pod Nieszawą, spośród wszystkich sprzyjających nam państw Ukraina była jedynym, które do wspólnej walki z wrogiem postawiło całą armię. Ważnym momentem tej współpracy była uwieńczona sukcesem obrona Zamościa przed przeważającymi siłami Konarmii Budionnego, prowadzona z udziałem ukraińskich żołnierzy i kierowana przez ich dowódcę, pułkownika Marka Bezruczkę. Została wysoko oceniona zarówno przez polskich sojuszników, jak i przez zagranicznych specjalistów wojskowych. W październiku 1920 r. zwycięska Polska zawarła z bolszewikami rozejm, wyrzekając się dalszej walki o wolną Ukrainę. Ukraińcy musieli na nią poczekać jeszcze ponad 70 lat. Żołnierze Armii Czynnej URL zostali w Polsce zamknięci w obozach internowania. Józef Piłsudski spotkał się z nimi w Szczypiornie, wypowiadając pamiętne zdanie: "Ja was przepraszam, Panowie, ja was bardzo przepraszam, tak nie miało być". Po likwidacji obozów wielu spośród nich pozostało w Polsce, między innymi jako oficerowie kontraktowi Wojska Polskiego, urzędnicy, nauczyciele, profesorowie wyższych uczelni. Wielu dożyło 1939 r. i znalazło się wśród ponad 120 tysięcy Ukraińców walczących w szeregach Wojska Polskiego w kampanii wrześniowej. Ich szczątki spoczywają na cmentarzach w kilkudziesięciu miejscach w Polsce – również w Krakowie.

"Na dobrej pamięci o tym sojuszu chcemy budować – na dziś i jutro – dobre relacje z Ukraińcami, którzy są dla nas bardzo ważnymi sąsiadami, członkami naszego społeczeństwa i współobywatelami" – mówi Mateusz Stachewicz, przewodniczący Programowego Ruchu Odkrywców.