Jak się spakować?

Obóz i kolonia zbliżają się wielkimi krokami! Trzeba więc pomyśleć o tym co zabrać i jak zabrać!

Poniżej przedstawiamy listę rzeczy niezbędnych podczas tegorocznej Harcerskiej Akcji Letniej i schemat w jaki sposób spakować wszystko do plecaka.
Lista nie jest kompletna - znajdują się na niej przedmioty, które potraktowaliśmy wyjątkowo, by wytłumaczyć dlaczego nasyzm zdaniem są tak szczególne. wink

Skrócona lista jest TUTAJ - polecamy wydrukować i korzystać z niej podczas pakowania.

NIEZBĘDNIK OBOZOWICZA

1. Lista rzeczy do zabrania – fundamentalna do zabrania i bardzo przydatna przy powrocie do domu, kiedy trzeba się pakować bez rodziców!

2. Ubrania – jedziemy na wakacje na dwa tygodnie, w związku z tym ubrań jest całkiem sporo. Podczas obozów pierzemy swoje ubrania, dlatego nie warto brać na każdy dzień nowej koszulki.. Będzie wygodniej się spakować (i nieść bagaż), jak zrezygnujemy z połowy przedmiotów. wink
#brzydkapogoda – gdy pada dobrze mieć pelerynę przeciwdeszczową lub cienką kurtkę. Najważniejsze są jednak dobre nieprzemakalne buty. Mogą być trekingowe, sami polecamy też najzwyklejsze gumiaki. Ważne by w czasie deszczu też można było uprawiać jakąś aktywność: program rozpisywany na kolonię lub obóz zawsze uwzględnia dwa wariany pogodowe. Jeżeli dziecko będzie miało przemoczone wszystkie ubrania, zwyczajnie straci starannie przygotowane i ciekawe zajęcia.
#nakryciegłowy – czapka przy pełnym słońcu jest świetnym pomysłem! Czapkę może też zastąpiś jakiś kapelusz, czy chustka. Ważne, żeby głowa była zakryta!

3. Menażka – konieczna, na stołówce nie będzie talerzy i sztućców. Kubek (może być termiczny) również się przyda.

4. Latarka – gry nocne, warty lub najzwyklejsze życie w namiocie po zmroku – niezbędna.

5. Karimata – wystarczy jedna na 2/3 osoby. Zajęcia często będą prowadzone na zewnątrz, w lesie nie ma na czym siedzieć, więc dobrze mieć coś ze sobą.

6. Coś na kleszcze – żyjemy przez dwa tygodnie w lesie, chyba nie trzeba wyjaśnienia. laugh

7. Plecak podręczny – przyda się podczas wycieczki.

8. Leki – to bardzo ważny podpunkt. Jeżeli dziecko przyjmuje jakieś leki, to oprócz uzupełnienia tego na karcie kwalifikacyjnej uczestnika wypoczynku prosimy o napisanie osobnej karteczki z imieniem i nazwiskiem, listą leków, częstotliwością oraz dawkami, w jakich należy je przyjmować. Będzie to dla kadry wychowawczej olbrzymia pomoc – wszystkie leki będą trzymane przez wychowawców poszczególnych grup.

CZEGO NIE ZABIERAĆ

1. Finka / scyzoryk – to przedmioty, które się podczas zajęć nie przydają. Przyjeżdżamy na obóz ze sprzętem Hufca, jeżeli będzie potrzeba, żeby np. uciąć kawałek drewna, zapewniamy, że dysponujemy piłami i nożami. wink

2. Suszarka, prostownica do włosów itp. – lepiej spakować drugą parę butów.

3. Gameboy’e, PSP, wszelakie gry technologiczno mobilnie komputerowe – nie będzie za wiele czasu, jedziemy na obóz, żeby bawić się razem, nie będzie za wiele czasu, szkoda, żeby sprzęt się zniszczył i… nie będzie za wiele czasu. laugh

JAK SPAKOWAĆ PLECAK

Tak: plecak, nie walizkę!
Często dostajemy się na bazy obozowe po leśnych drogach (bez asfaltu, betonu, płytek itp.). Ciągnięcie (lub niesienie) walizki na takim podłożu nie jest wygodne.
Oprócz tego harcerze, harcerze starsi czasem wychodzą na wędrówki, podczas których walizki zwyczajnie się nie sprawdzą.
Dlatego polecamy się spakować w plecak!

Plecak można spakować byle jak, ale skoro mamy z nim podróżować, dobrze byłoby spakować go tak, by było nam wygodnie go nieść. wink
Ważne jest, że każde dziecko niesie swój plecak samo.
Dlaczego? Owszem, dysponujemy zasobami w postaci kadry Akcji, ale warto mieć na uwadze, że kadra również ma swój bagaż. A oprócz bagażu mnóstwo sprzętu, dokumentów i materiałów programowych.