Biwak

W tym artykule przeczytacie jak poprawnie zgłosić wyjazd gromady, drużyny lub namiestnictwa.

Aby usprawnić czytanie, słowo "biwak" rozumiane jest tutaj jako skrót od "biwak / rajd / wycieczka". Odpowiednio zostają skracane zapisy takie, jak np. "karta biwaku / rajdu / wycieczki" do formy "karta biwaku".

Co zrobić, aby pojechać na biwak?

Planując biwak dla jednostki należy się skupić nie tylko na tym, by program był atrakcyjny, a odwiedzane miejsce interesujące, ale również na jego formalnej stronie – zgłoszeniu go i oddaniu odpowiednio wcześnie właściwych dokumentów. Jest to ważne, gdyż w razie jakiegokolwiek wypadku i nieprawidłowości z dokumentami opiekun może mieć spore kłopoty prawne.

A czym właściwie jest biwak? To organizowana przez jednostki forma pracy z nocowaniem uczestników poza domem, pod warunkiem, że NIE jest organizowana w ramach Harcerskiej Akcji Letniej i Zimowej.

Maksymalnie 10 dni przed wyjazdem, gdy wszystkie inne rzeczy takie jak transport, nocleg, ubezpieczenie będą już przygotowane, należy zgłosić biwak online do Komendanta Hufca lub Z-czyni Komendanta Hufca ds. Organizacyjnych. Maile do instruktorek i instruktorów Komendy Hufca dostępne tutaj.

Poprawne zgłoszenie biwaku powinno zawierać wypełnione dokumenty:

- kartę biwaku,

- 1. załącznik do karty biwaku: listę uczestników wyjazdu,

- 2. załącznik do karty biwaku: program wyjazdu,

- 3 załącznik do karty biwaku: plan finansowy wyjazdu.

Maksymalnie 5 dni przed wyjazdem należy dostarczyć Komendantowi Hufca do podbicia kartę biwaku z wszystkimi załącznikami.

Aby kupić ubezpieczenie należy przygotować listę (uczestnicy i opiekunowie) z adresem zamieszkania i PESELEM każdego z nich (najlepiej zrobić to w tabelce).

Wzory dokumentów dostępne do pobrania poniżej:

Edytowalne (.docx)

Nieedytowalne (.pdf)

Karta Biwaku

Pobierz kartę

Pobierz zał. 1

Pobierz zał. 2

Pobierz zał. 3

Pobierz zał. 1

Pobierz zał. 2

Pobierz zał. 3

Wersja edytowalna będzie dobrze wyglądała w Twoim programie do edytowania tekstu, jeżeli masz zainstalowaną oficjalną czcionkę Związku Harcerstwa Polskiego, jaką jest Museo. Museo występuje w kilku odmianach i charakteryzuje się grubością. W tekstach mogą być użyte rodzaje: Museo 300, Museo 500 oraz Museo 700. Museo możesz pobiać tutaj.

Jeżeli nie jesteś pewna lub pewien jak powinien wyglądać "ładny" dokument, zobacz koniecznie wersje nieedytowalne!

Powodzenia i miłego wyjazdu! wink